Svärmors sjal är äntligen klar. Eller "potatissjalen" som den fått heta när jag periodvis varit vansinnigt trött på den potatisbruna färgen på Kid Silk Haze-garnet. Nu är jag nöjd. Hoppas mamma blir det också, för det är nog i hennes klapp som den här kommer slås in. Uppdatering: Mönstret kommer från medlemsbladet 3/2006 hos Sticka.org, och förutsätter alltså att man är medlem i den föreningen.
Är en sakletare och sakälskare. Minimalismen har aldrig gjort något djupare intryck på mig. Jag tycker i stället om att göra fynd, göra fint och göra roliga saker.
Bor mitt i Sverige i vackra Medelpad i ett hus som sakteliga renoveras. Läser mycket, älskar loppisar, vackra föremål och att tillverka saker med händerna. Gärna med garn och stickor, eller med symaskinen. Men med en burk färg och en pensel kan man också komma långt. För att inte tala om limpistolen!
Fast allt är inte vackert i vårt hem. Lite kitsch och rätt mycket humor måste också finnas med i inredningen om det ska bli rätt.
Är mamma till en fin och evinnerligt efterlängtad tolvåring och hans lika fina lillasyster på nio år. De ser till att hålla mig alert.
Jag jobbar ständigt på att bli en bättre människa. Mejla mej på agata99[at]passagen[punkt]se
På besök
Sedan jag startade bloggen 2007 har hittat hit. Jätteroligt!
Och den här veckan har:
kikat in här.
I dag har
hittat in till mitt lilla krypin. Alla är välkomna!
6 kommentarer:
Underbar!
Sitter och letar ibland tidigare inlägg för att se vilket mönstret är som du har använt men än så länge kammat noll.
Sjalen blev ritigt läcker!!!!
ingalill - Tack. Jag skrev om den tidigare, och uppdaterade nu mitt inlägg med mer information om mönstret som kommer från sticka.org.
Två nystan - Visst blev den! Jag är nöjd!
Å så fin! Vad duktig du är!
Åhh, vilken underbar sjal. Synd man inte är svärmor till dig...
/Anna
Soffy - Tack!
Myggan - Fast nu heter den bara så. Det är inte min svärmor utan sambons svärmor som ska få den, så på ett sätt stämmer ju namnet. ;-)
Skicka en kommentar