31 januari 2009

Fådda gåvor

Några kilo garn överlämnades av en nära släkting som slutat sticka. Som de här härvorna svenskt ullgarn i två gråa och en naturvit färg. Trevligt!
Eller de här hektona med blått yllegarn. Kvittot fanns med i påsen och kunde berätta att det här kostat 225 kronor en gång. Förmodligen slutet av 1980-talet. Garnet är Morjärvgarn som sedan syrafärgats till en klar blå nyans.
Dessutom fanns det två så gott som färdigstickade herrtröjor. Den här koftan i raglanmodell, och en vanlig tröja i mer kungsblått yllegarn. Någon halv ärm och monteringen saknas.

Men. Nu behöver jag goda råd. Det är inga plagg jag någonsin kommer använda. Jag kan inte heller se att någon i min omgivning skulle använda dem.
Jag tror inte heller att hon som en gång påbörjat stickningarna blir ledsen om jag river upp - så sentimental är hon inte. Men jag kan ju ändå se att det är många timmars arbete nedlagt på plaggen.
Hur skulle du göra? Sticka klart och montera eller riva upp?

27 januari 2009

Vinn hemstickade torgvantar

Ett par sådana här vill väl alla vinna?! Skynda, skynda till Ewas fotoblogg och lämna ett litet avtryck!

26 januari 2009

Fult och fint

Jag har påbörjat ett par benvärmare alternativt armmuddar i Noro sockgarn. Blev inspirerad av något på Ravelry, där ett helt gäng knappar och knapphål avslutade kanterna hela vägen. Så såna ska det bli.

Men jag är inte så förtjust i garnet.
Lika förälskad som jag är i Silk Garden och Kureyuon, lika missnöjd är jag med det här garnet. Alldeles för ojämnt spunnet för att resultera i ett snyggt resultat. Jag kan inte riktigt se att det skulle bli användbara sockor med tanke på hur tunt garnet är på vissa långa ställen. Har jag bara haft otur med nystanet eller är sockgarnet så här?

Då blir jag gladare över att titta på fina gåvor.
Nära släktingar håller på och flyttar, och där rensas det - jäklar anåda! Och en hel del hamnar hos mig, eftersom jag inte kan säga nej till gamla spetsar, roliga tyger och mattrasor.
Förutom de här mycket vackra fästmansgåvorna i originalfärg, så har de också skickat med en stor kartong med garn av olika sorter. Det mesta är påbörjade tröjor i olika vackra blåa nyanser. Ullgarn, alltihopa. Sammanlagt 5-6 kilo, skulle jag tro. Någon dag ska jag orka fotografera och visa upp.
Kanske var inte mer garn det viktigaste på önskelistan, men vem kan säga nej till riktigt ullgarn som är gratis?

Det här följde också med en av stickningarna, och det kan jag faktiskt säga nej till. Den elastiska sticktråden har klibbat samman under de år de blivit liggande. Allt är bara ett enda kladdigt elände, och man kan bara fundera på hur resultatet skulle ha blivit om man stickar in det in en tröja, som rekommenderas...

22 januari 2009

Ett ufo mindre

Lace Ribbon-sjalen är färdig.
Garnet: Visjö karamell Ulla från Östergötlands ullspinneri, men jag köpte det hos Garnkorgen.
Mönstret: från Knitty.
Nu blir modern glad som fick den i julklapp för någon månad sedan.

21 januari 2009

Vissa dagar är så där...


I dag tränar jag på att tänka goda tankar.
Mest beroende på att jag har kollegor som agerar som pubertala tonårsmonster som måste skrika för att höras och på att jag lyckats pajja min mobiltelefon genom att tappa den i golvet. Hur ömtåliga får såna apparater egentligen vara?!
Lägg dessutom till en låsning mellan några diskar i ryggen och att vänner har råkat ut för stor sorg som givetvis smittar av sig så förstår ni att det inte enbart är i-landsproblem jag suckar över i dag.

Ska lindra smärtan genom att gå på stickkafé.

Namaste

Shake it, bejbi

Här kommer lite skön dansinspiration så här på blanka onsdagsförmiddagen. Spara länken och plocka fram den till helgen, när det är dags att gå ut och skaka loss. Alltid kan det inspirera till några nya, sköna moves...


17 januari 2009

Lappat och klart

En kvilt är färdig.
De första lapparna började jag sy ihop för 5-6 år sedan, så det är sannerligen på tiden.
Jag har använt bomullstyg, med vitt i mitten och alla färger utom gröna toner. Som botten använde jag lakansväv och runtom blev det ett tyg i beige. Alltihop resulterade i ett överkast utan stoppning.
Kanske kviltar jag lite mer, än så länge jar jag bara sytt längs med kanterna och en ruta i mitten. Men jag är lite orolig att toppen och botten inte riktigt är lika stora, så jag vill inte sy mer än nödvändigt för då blir det bara bubbligt och trist.


14 januari 2009

Rolig stickning

Jag stickar en nackvärmare av ett litet restnystan Noro Silk Garden. Det är min första flätstickning någonsin, och väldigt roligt. Fort går det också!
Men nystanet kommer verkligen inte räcka, så antingen river jag upp och gör något annat av det. Eller så köper jag mer garn, men det var inte riktigt tanken med det här projektet...

13 januari 2009

Mer livsnödvändigheter

Den lilla nipperburken med rosor och blad ska få flytta hem till brorsdottern som älskar allt sött. Sån var jag med. Man kan utvecklas till en karateprinsessa ändå...
Den turkosa vasen i pressglas är egentligen ohyggligt ful, men sånt tilltalar mig så den fick också följa med hem. Tänk en bukett orange-gula tulpaner i den!
Mer bling. En påse glittrande glasstenar med hål, så att de går att sy fast kan säkert komma till nytta någon gång. Monogramboken var liten och söt, och den svarta pinnen med silverkulor ska man nog hänga en fin bonad på. Så jag får väl leta reda på en sån.

Livsnödvändigheter

En påse med gamla pepparkaksformar blev min för 20 kronor.
En vacker glasburk med fransk text fick följa med hem.

12 januari 2009

Brick road

En sväng på några loppisar resulterade i ett fint fynd - nämligen den nedersta, röda brickan. Samma modell som mina tidigare loppisfynd, så nu har jag ännu en samling att underhålla.
De är små, lite tillknycklade och nötta, men oerhört charmiga tycker jag.
När jag köpte den satt det ett pappersklistermärke på Brummelisa rakt över blommorna, men med hjälp av lite kemiskt ren bensin så försvann det otrevliga klistret fort. Samma sak gäller prislappar och annat med envist klister. Några droppar kemiskt ren bensin och sedan skrapar man försiktigt bort klistret.

11 januari 2009

Karamellig sjal

Jag knogar på med min lace ribbon-scarf. Ett enkelt, repetitivt mönster som man tröttnar lite på.
Det är en julklapp, men enligt mottagaren så är det helt okej att jag fortsätter en bit in på det nya året.
Garnet är Karamell Ulla från Östergötlands garn och jag använder givetvis mina precious Harmonystickor.
Snart är jag klar. Då ska jag ge mig på något i Norogarn. Har ett gäng nystan som ska bli olika trevliga saker.

Kakel spektakel

Som sagt - förra helgen gav vi oss på kakling av kök för första gången. Det var mycket enklare än jag kunde tro, och jag rekommenderar det varmt om man vill komma undan billigare. Det var ungefär som att tapetsera i svårgihet, och det är ju inte svårt!

Vi köpte en egen kakelskärare för 130 kronor, använde oss av snöre på 3 mm i de horisontella fogarna och ögonmått i de vertikala. Det gick mycket bra. Om jag skulle gjort om det så hade jag använt 2 mm-snöre för en ännu smalare fog, och tejpat när silikonfogen skulle dit för ett ännu bättre resultat.
Att ge sig på plattorna över köksbänken kändes som ett mycket lagom projekt för nybörjare. Jag är tveksam till att jag skulle ge mig på ett badrum.

Innan vi gav oss på kaklet såg det ut såhär. Brunbeige-70-tal med axstrån och tonade plattor. Sådär fräscht...
Efter blev det såhär. Och jag är så himla nöjd.

10 januari 2009

Klädinspiration

Jag är ingen märkesmänniska.
Ibland tror jag att jag är det, och surfar runt på klädmärkessajter och hittar fina plagg, men sen tittar jag på priset och inser att jag hade fel - jag är en fyndmänniska.
När märkeskläderna går på tokrea så kanske jag kan slå till någon enstaka gång, men förstå hur mycket roliga retrokläder man får för 1200!
Men jag låter mig gärna inspireras.
Och även om jag hittade kläder med de mest osmickrande skärningar hos Odd Molly vars sajt är värd ett besök bara för att den är så fin så fanns där några rejäla godbitar. Som den här finfina klänningen. (Jag gillar verkligen klänningar!)
Och den här stiliga, orangeglada sammetsvelourklänningen kommer från samma ställe. Lovely!
Högalid heter den vackra klänningen från Bric-a-brac. Den är väldigt fin i sin anspråkslösa enkelhet.

Och någonstans slutar alltid mina excesser på klädsajter med att jag tänker "det här kan jag sy själv." Så också den här gången. Nu väntar sålunda symaskinen på mig... Ciao.

6 januari 2009

2009 ska jag ha roligt!

Jag gjorde mycket roligt i fjol, men det finns några saker som jag inte kom mig för - det året heller. Så därför planerar jag för ett roligt 2009 då jag ska:

* Stöpa ljus

* Baka klådda i bagarstuga

* Ta tag i min längtan efter att börja med keramik igen. Jag vill så gärna dreja vackra skålar och muggar, för det var så roligt sist jag gick på kurs.

* Rensa bland saker och kläder. Och därefter sälja allt på Tradera och flytta till New York för alla pengarna. ;-)

* Starta massor med roliga projekt utan att ha dåligt samvete för att alla inte blir klara!

Dags att pimpa datorn?


Hos Vogue Knitting kan man välja på några olika varianter av stickrealterade skrivbordsbilder till sin dator. Som den här ovan.

3 januari 2009

Same same but olika

Ojojoj, jag ligger efter med awardsen. Samma award har trillat in två gånger. Den första kom från Nata och nu har också AnnaPuh skickat den.
Roligt!

Jag har faktiskt ingen aning om vilka som ska få den. Om det nu finns någon kvar som inte redan fått den. Jag avstår nog att skicka den vidare...

Först nu ser jag att bilden föreställer en ros. Jag har trott att det var en fågel... ;-)

Snabbt snabbt

Jag kaklar kök i dag tillsammans med mannen. För första gången ever för oss båda, måste jag tillägga. Har inte tid att blogga mer nu. Återkommer med före/efter-bilder när det är klart.


Uppdatering:
Nämen, okejdå. Här kommer en dålig mobilbild på ett semiklart kök. Det återstår ljusgrå fog, så det blir inte lika skarpa streck när det är klart.
Var snäll och försök att inte titta för mycket på fläkten. Den ska också bytas. Men eftersom detta är en rejäl budgetrenovering så behåller vi både bänkaskivor och luckor.
Kanske ser inte det här så imponerande, ut, men då har du inte sätt ursprungskaklet i beige och beige och intryckta sädesax och annat elände.

2 januari 2009

Så här börjar mitt år

Vardagen börjar återvända. I dag var jag till jobbet och småfuskade lite. Nu är det helg igen. En alldeles perfekt jobbvecka. ;-)

Den nya datorn tjänar sitt syfte väl, och nu ägnar jag mig åt att lägga över allt från den gamla. Det tar tid.

I övrigt stickar jag lite på en halsduk och en bäbiströja. Och väntar på inspiration för att rensa färdigt i syrummet och påbörja kaklingen över köksbänken. Vilken dag som helst...

Och så har jag klippt av mig håret. Årets nyårslöfte kan grovt sägas handla om att förändringar måste ske. Och vad kan väl vara enklare än en hårklippning?!
Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin